poniedziałek, 19 września 2011

Piwo


Piwa nie może zabraknąć w żadnym lokalu. Podając piwo trzeba zawsze zwrócić uwagę na temperaturę (8-10st. C.), prawidłową pianę i odpowiednie przechowywanie piwa. Nalewak powinien być chłodny, a węże nie za długie. Piwo jest orzeźwiające, smaczne, krzepiące, gasi pragnienie. W małych ilościach przed posiłkiem może służyć jako dobry aperitif. Średnio 100ml piwa to 43 kalorie. Zawiera witaminy A, B-complex, E, H, sole mineralne, B2, PP, działają pobudzająco i usprawniają funkcję przewodu pokarmowego.  Czapka piwa chroni przed kontaktem z tlenem i zanieczyszczeniami, dzięki niego dłużej zachowuje aromat i musowanie. Stopniowe dolewanie piwa nie jest korzystne. Szkło do piwa powinno być na tyle duże, aby naraz można było przelać całą butelkę. Wyjątkiem są tu piwa z osadem, które należy pić powoli. Piwo jest wrażliwe na tłuszcze; gdy kufel jest tłusty to traci pianę,

Piwo warzone głównie wymaga tylko czterech składników: wody, jęczmienia (żyta, pszenicy), chmielu i drożdży. Oczywiście są również składniki takie jak kukurydza, ryż, cukier itd.

Gatunki piwa:
                           piwo lekkie – light –  zawiera od 2 do 5,5 % brzeczki podstawowej
                           bezalkoholowe – free – 7-8% brzeczki podstawowej – max 1,2% alkoholu
                           pełne – full – 11-14% brzeczki podstawowej
                           mocne – strong – ponad 16% brzeczki podstawowej

Typy fermentacji piwa:
                           dolnej fermentacji – pils – wolna fermentacja drożdży przy temperaturze 6-9 stopni
                           górnej fermentacji – szybka fermentacja drożdży przy temperaturze 15-18 stopni

Piwo utrwalonedata przydatności to minimum 30 dni, długotrwałość piwa: poprzez zastosowanie procesów technologicznych takich jak stabilizacji, mikrofiltracji, pasteryzacji.

Piwo nieutrwalone (żywe)nie jest poddawane żadnym dodatkowym zabiegom przedłużających trwałość fizykochemiczną. Data ważności  to minimum 10 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz